PV Nasıl Çalışır?

Solar fotovoltaik (PV) modüller güneş ışığını doğrudan elektriğe çevirir, pek çok şekilde kullanılabilir; bir şebekeye bağlanabilir (on-grid) ya da tek başına kullanılabilir (off-grid). PV modüllerin fiyatı geçtiğimiz yıllar içinde büyük ölçüde düşmüştür ve bir çok durumda ekonomik olarak uygulanabilir bir seçenektir.

Pek çok kişinin aşina olduğu solar elektrik panelleri, teknik olarak fotovoltaik ya da PV modüller olarak ifade edilir. Her modül genellikle 5 ya da 6 inç karelik fotovoltaik hücrelerden oluşur. Hücreler hava şartlarına dayanıklı olacak şekilde birbirlerine bağlanarak güneş modülünü oluşturur. Modüller kurulum alanında birbirlerine elektrik dizileri olarak bağlanırlar ve montajları yapılır. Bir dizi, birkaç modül, birkaç yüz modül veya birkaç bin modül içerebilir; küçük bir konut dizisi ya da geniş ticari bir dizi olmasına göre değişkenlik gösterir.

Günümüzde, kaliteli piyasa hücreleri %20 daha verimlidir ve deneme halindeki hücreler %43.5 daha fazla verime ulaşmıştır ve artmaya devam etmektedir. Bu eğilim gelecek için iyiye işarettir.

Solar PV bir çok uygulamada oldukça iyi performans sergilemektedir. On-grid (şebekeye bağlı) ve off-grid (şebekeden bağımsız) olarak kullanılabilir. Yatırımınızdan maksimum güç çıkışını sağlamak için her sistemin tekil olduğu, farklı kurulum ve ekipman gerekliliklerine sahip olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bataryalı sistemler daha niteliklidir fakat maliyeti daha fazladır ve şarj kontrolörleri gibi ek bileşenler gerektirmektedir. Solar PV modüller doğrusal akım (DC) üretirler, eğer üretilen elektrik televizyon, radyo, bilgisayar gibi standart elektrikli aletlerde kullanılacaksa veya kamu şebekesine satılmak isteniyorsa doğrusal akım (DC) alternatif akıma (AC) dönüştürülmelidir. Bu işlem için tam sinüs dalga kaliteli inverter gerekmektedir. Sistem ayrıca topraklama, yıldırım kaçakları ve sürekli takip gibi güvenlik özellikleri gerektirecektir. GTC profesyonelleri arzu ettiğiniz her seviyede destek için yardımcı olmaya hazırdır.